Vietor vo vlasoch a do kopca bez (veľkej) námahy s elektrobicyklom

Elektrobicykle sú dnes módou a pre seniorov aj dobrým pomocníkom. Zopár rád a postrehov napísal pre Vivasenior expert na cyklistiku a majiteľ cyklistického obchodu KOLA SVORADA V BRNE, Ing. Tomáš Hawerland.

Presviedčať dnes niekoho o tom, že elektrobicykle sú skvelá vec, je asi zbytočné. Vedia to najmä aktívni užívatelia stredného a vyššieho veku.

Elektrobicykle doslova „vracajú do plnohodnotného života“ tých ľudí, ktorí by síce radi vyrážali na výlety, ale ich vek a fyzická kondícia im už dovolí zdolávať už len krátke vzdialenosti a nie príliš zaujímavé a známe okolie bydliska.

A naraz sa znova dostanú omnoho ďalej a vyššie, na nové atraktívne miesta, kam mohli doraziť maximálne autom.

Pre mnohých je to aj návrat medzi priateľov s nižším vekom a lepšou kondíciou. S ebajkom je aj výlet s vnúčatami opäť nielen predstaviteľný, ale aj zaujímavý a stáva sa pohodovou záležitosťou.

Pozrime sa teraz však aj na niektoré negatívne súvislosti „elektrocyklistiky“. Je dobré sa s nimi zoznámiť, lebo si jazdu na elektrobicykli užijete oveľa viac.

Zdroj: pixabay.com

Dojazd

Začnime dojazdom ebajku. Ten je jedným z kľúčových parametrov, ktorý rozhodne a dĺžke vašich výletov a tým aj o spokojnosti.

Treba si uvedomiť, že elektrobicyklov je dnes na trhu veľa druhov, v rôznych cenových kategóriách. Bicykle sa potom líšia okrem motoru predovšetkým kapacitou batérie.

Predajcovia ebajkov uvádzajú väčšinou úžasné údaje ako napr. „dojazd až 140 km“. Lenže takéto hodnoty reálne dosiahnete len ťažko, rozhoduje nastavený stupeň podpory motoru, váha jazdca, reliéf terénu a napríklad aj protivietor.

Treba si dať pozor, než vyrazíte na celodenný výlet, vyskúšajte si skutočný dojazd bicykla pri vašom štýle jazdy. Vracať sa napríklad po 50 kilometroch na vybitom ebajku nie je rozhodne pekná skúsenosť.

Vychytávkou je model LEVO od značky SPECIALIZED, na ktorom si cez aplikáciu v mobile môžete nastaviť cieľ vašej cesty a bicykel si sám stráži, aby došiel s dostatočnou zásobou elektriny až do konca.

Inak vám nezostane nič iné, ako si to niekde blízko domova vyskúšať na nečisto. Rýchlo si overíte, že razantne jazdiaci stokilový chlapík určite nedôjde tak ďaleko, ako okolím sa kochajúca päťdesiatkilová dáma.

Elektrobicykel Specialized Turbo Levo.

Váha bicykla a manipulácia

Už pri kúpe nezabudnite na to, že elektrobicykel váži viac ako 20 kilo a že manipulácia s ním bude rozhodne zložitejšia, než s klasickým bicyklom.

Pokiaľ bývate v dome bez výťahu na vyššom poschodí bude lepšie ešte pred kúpou riešiť uskladnenie bicykla.

Aj do klasického nosiča bicyklov sa vám stroj bude dávať dosť ťažko. Váhu vášho stroja si iste zapamätáte aj keď ho budete musieť párkrát prenášať cez potok.

Elektrobicykel Turbo Vado

Čipovanie

Všetky predávané ebajky musia spĺňať zákonom predpísané dané parametry a aj maximálnu rýchlosť 25 km/hod.

Áno, ísť môžete aj rýchlejšie, ale nad 25 už len vlastnou silou, motor sa znova zapne až keď spomalíte pod túto hranicu,

Na trhu sa objavili ponuky sľubujúce „prečipovanie“ bicykla. Prosím nerobte to. Je to nelegálne a napríklad v Rakúsku sa už objavili aj policajné kontroly elektrobicyklov.

A má to aj čisto praktické dopady. Dojazd bicykla je výrazne kratší, znižuje sa životnosť motora aj batérie, stratíte záruku výrobcu a predovšetkým môžete byť nebezpečný sebe aj svojmu okoliu. Ťažko bude niekto na cyklotrase predpokladať, že sa proti nemu vyrútite do kopce 50-kou.

Odporcovia elektrobicyklov

Nebuďte zaskočení tým, že môžete naraziť na určité nepriateľstvo a odpor pravoverných cyklistov. Môžu vás považovať za podvodníkov, ktorí vystúpili na kopec „nečestne“.

Nechápu, že bez elektrobicykla by ste to nezvládli. Určité signály o negatívnom prístupe prichádzajú aj zo zahraničia. Dokonca aj v Nemecku, kde už ebajky predstavujú skoro 50% predaja, došlo k zaujímavej situácii.

Deutsche Alpenverein, združenie horských chát rozhodlo, že na nich nebudú dobíjacie možnosti pre elektrobicykle. Vraj preto, aby sa na už preťažených chodníkoch netvorili zástupy ďalších návštevníkov na elektrobicykloch.

Zdroj: pixabay.com

Opatrnosť pri jazde

Elektrobicykle skutočne vracajú k športovaniu a aktívnemu životu aj tých, ktorí už v niečo také ani nedúfali. Lenže to so sebou prináša aj jeden negatívny faktor. Späť na bicykel sa dostávajú aj takí, ktorí už dlho nejazdili a ich skúsenosti sa vytratili.

Nepreceňujme svoje jazdecké schopnosti, s elektrobicyklom sa môžete ľahko dostať aj do hôr aj do miest, ktoré vyžadujú vysoký stupeň jazdeckého umenia. Vyberajte trasu s uvážením, pamätajte na to, že premávka je omnoho vyššia ako pred niekoľkými rokmi a niektorí vodiči sa chovajú skutočne bezohľadne.

Nezneužívajte svoju silu voči partnerovi

Znie to trocha hlúpo, ale príklady z praxe ukazujú niečo iné. U partnerov, kde dostane bicykel prvá dáma, buď z finančných, alebo z dôvodov, ak sa muž cíti ešte v dobrej kondícii. Ebajk skutočne stiera rozdiely medzi výkonnosťou oboch pohlaví, lenže páni tu občas narazia.

Čudovali by ste sa v koľkých hlavách dám prebehne myšlienka, že mu teraz ukáže, aké to bolo, keď ju ten jej predbiehal a ona trpela. Dámy buďte veľkorysé a netrápte partnera. A vy páni, nesnažte sa za každú cenu dohnať tých 250 wattov výkonu motora.

A niečo na záver: Pochopte správne význam elektrobicykla. Jeho pomocou môžete byť zase fit, vybehnúť na prudší kopec bez toho aby ste vypľuli dušu. Pamätajte, že športovanie by malo odpovedať vašej kondícii, veku a technickým schopnostiam.

Nesnažte sa na cyklotrasách predbiehať mladých športovcov, zmierte sa s tým, že aj keď budete rýchly, druhý Sagan už z vás nebude.

Elektrobicykel vám prinesie radosť a pohodu, rozhodne nie napätie a stres.

Napíšte nám vaše skúsenosti s cyklistikou na elektrobicykloch na adresu redakcie: vivasenior@vivasenior.sk