Tip na výlet: Rozhľadňa na Devínskej Kobyle

Devínska Kobyla je už dlho obľúbeným miestom prechádzok a výletov nielen Bratislavčanov. Pribudla netradičná rozhľadňa, kvôli ktorej sa vám tam oplatí opäť vybrať. Uvidíte z nej až do Maďarska a Rakúska.

Cesta na rozhľadňu je príjemným, nenáročným výletom vhodným pre malé deti aj seniorov. Dostanete sa tam z troch hlavných strán. Od Dúbravky, z Devína a aj z Devínskej Novej Vsi.

Ako na rozhľadňu

Výlet na netradičnú rozhľadňu je nenáročným, príjemným výletom vhodným pre malé deti, aj seniorov Na vyhliadku sa dá dostať z troch hlavných strán, od Dúbravky, ale i z Devína alebo Devínskej Novej Vsi.

Prvá možnosť, teda z Dúbravky, je menej náročná a komfortnejšia. Ak nechcete veľa šliapať pešo môžete sa z Dúbravky po bývalej Vojenskej ceste dostať autom až na okraj lesa, odkiaľ vás však závory ďalej nepustia a musíte zaparkovať na okraji cesty.

V hustom lese po asfaltovej ceste je to k veži niečo viac ako 3 km. Je to príjemná prechádzka v lete aj na jeseň. To, že sme na území bývalej vojenskej základne pripomínajú pozostatky vojenských budov či zariadení, ktorých je tu neúrekom.

Dobrodružstvo v bunkroch

Vojenský areál bol postavený v rokoch 1979 až 1983. Základňa bola určená ako súčasť Varšavskej zmluvy na zabezpečenie obrany pred leteckými útokmi NATO. Bola opustená okolo roku 1996 a betónové konštrukcie sú väčšinou postupne rekultivované v prírode. Zostalo najmenej 15 budov na skladovanie rakiet a bunkrov. Niektoré ľahko nájdete, keď idete po spevnených cestách, iné sú ukryté v lese. Počas špičkových operácií základne bolo v bunkroch 16 protilietadlových rakiet. Teraz sú bunkre betónové „škrupiny“, niektoré s úzkymi chodbami s prázdnymi, tajomnými miestnosťami bez okien, kde si musíte pomôcť baterkou. Mnoho budov je pokrytých grafitmi.

Pri objavovaní opatrne

Ak sa rozhodnete preskúmať vnútro bunkrov, musíte byť veľmi opatrný. V zemi je veľa umelých otvorov, ktoré nie sú zakryté. V niektorých budovách sú v podlahách otvory, ktoré je ťažké si všimnúť. Rozhodne treba strážiť malé deti, aby nedošlo k úrazu. Okolo niektorých budov bolo na podlahe veľa rozbitého skla a hrdzavého kovu. Odporúča sa pevná obuv a baterka.

Nádherné výhľady

Po asi 35-40 minút chôdze prichádzame na miesto nášho cieľa. Zo spevnenej cesty treba odbočiť do ľava, a pred nami sa už týči štýlová, vysoká výhľadňa. Škoda, že chýbajú informačné tabule, turisti by ich ocenili.

Viacerí návštevníci sa sťažovali, že zablúdili. Autori futuristickej stavby pracovali s konceptom dynamickej rotácie troch vyhliadkových plošín, z ktorých sa otvárajú nerušené výhľady na celú panorámu trojmedzia  Slovensko – Rakúsko – Maďarsko. V peknom počasí uvidíte aj Alpy či Neziderské jazero.

Rozhľadňa svojou architektonickou symbolikou reprezentuje prelínanie troch rôznych kultúr strednej Európy a zatraktívnila toto územie pre turistov a výstup, aj výhľad je zážitkom.

Netreba zabúdať, že ide o chránené prírodné územie a podľa toho sa správať na turistických chodníkoch, či lúkach.

Základné údaje:
Vyhliadka v areáli bývalej raketovej základne je vysoká 21,26 metra, má hmotnosť 35 ton a na vrchol vedie 112 schodov. Vrchol Devínskej Kobyly je najvyšším bodom masívu Devínskej brány. Devínska Kobyla, s nadmorskou výškou 514 metrov predstavuje začiatok Malých Karpát a je najvyšším bodom Bratislavy. Masív Devínskej Kobyly sa rozprestiera od sídliska Dlhé Diely po Devínsku Novú Ves.