Rozoznáte chrípku od prechladnutia?

Chrípka prichádza náhle, zo stavu plného zdravia, znižovanie teploty neprospieva nám, ale vírusom a pri prechladnutí pomáha probiotikum do nosa. Rozprávali sme sa s otorinolaryngológom MUDr. Jánom Sojákom.

Prichádza jesenné obdobie, pre ktoré je typickým, že nás zachváti kýchanie, kašeľ, bolesť hrdla a hlavy, čo sú príznaky „obyčajného” nachladnutia, ktoré však môže mať aj vážnejšie následky.

Postihne nás to vtedy, ak podceňujeme potreby organizmu, za každú cenu chodíme do práce alebo na stretnutia, namiesto toho, aby sme zostali doma v teple, prípadne odpočívali. O podstate a následkoch nevyliečeného prechladnutia sme sa rozprávali s otorinolaryngológom MUDr. Jánom Sojákom.

 

Väčšina z nás už určite bojovala s uvedenými príznakmi, ale asi by sme boli zaskočení, keby sme mali odpovedať na jednoduchú otázku: čo je vlastne prechladnutie?

Ide o rýchlo sa šíriacu chorobu horných dýchacích ciest spôsobenú vírusmi. Pri jednom jedinom kýchnutí vyprsknete až 40 000 kvapôčok hlienu a to až do vzdialenosti 40 metrov. Pri kašľaní je to asi 3 000 kvapôčok, ktoré sa šíria rýchlosťou 80 km/h. Priemerný dospelý človek prechladne 2- až 5-krát do roka, malé deti oveľa častejšie. U detí v detských kolektívoch nie je zriedkavosťou 5 až 10 prechladnutí ročne.

Aká je vlastne súvislosť medzi prechladnutím a chladom? Je naozaj hlavnou príčinou tohto ochorenia nižšia vonkajšia teplota?

Je to omyl. Aj keď je zima, ale nie sú okolo nás vírusy, tak neprechladneme. Vírusy však majú radi chlad a studenú sliznicu. Iná teplota je napríklad v dolných dýchacích cestách, iná v nose. Cievy reagujú na chlad tým, že sa stiahnu, v dôsledku toho je sliznica menej prekrvená a má nižšiu teplotu, nachádza sa tam menej imunokompetentných buniek, imunita je slabšia a je logické, že ochorenie ľahšie prepukne. Treba však zdôrazňovať, že bez vírusu nie je prechladnutie. Faktom je, že telo potrebuje na chorobu určité množstvo vírusov, ale treba brať do úvahy aj to, že náš organizmus je schopný určité množstvo vírusov zneškodniť.

Človek bez zdravotných problémov často nevie rozlíšiť, či má chrípku alebo je len prechladnutý, pretože symptómy sú často veľmi podobné. Aký je zásadný rozdiel medzi týmito chorobami?

V prvom rade by som chcel zdôrazniť, že aj chrípka je vírusové ochorenie, podobne ako prechladnutie, ale ide o iný, agresívnejší vírus. Pri chrípke je celkový stav pacienta horší, častejšie sú komplikácie, častejšie prechádza do zápalu pľúc. U starších ľudí a u pacientov s oslabenou imunitou to môže byť život ohrozujúci stav. Priebeh a závažnosť ochorenia sú iné. Základným ukazovateľom je fakt, že chrípka nastupuje náhle, zo stavu plného zdravia a príznaky sa plne rozvinú v krátkom čase. Typická je horúčka, silné bolesti hlavy, svalov, kĺbov, očí, hrdla, kašeľ. Veľkú chybu robia tí, ktorí teplotu zrážajú za každú cenu. Treba vedieť, že vírus nemá rád teplo. Keď sa teplota zvýši, zabíja vírus. Keď si ľudia dávajú lieky na zníženie teploty, tak vlastne vírusu uľahčujú prežívanie. Ich motiváciou je, že chcú mať chorobu rýchlo za sebou, nechcú si ľahnúť do postele, vypiť čaj, vypotiť sa, užívať vitamíny, ale jednoducho chcú fungovať ďalej. S virózou však treba bojovať najmä pokojovým režimom a podpornými prípravkami.

Hoci je prechladnutie bežnou chorobou, nemalo by sa podceňovať, lebo následné komplikácie sa liečia oveľa ťažšie – varujú odborníci.

A majú pravdu. Pri liečbe prechladnutia je dôležitý predovšetkým pokojový režim, nechodiť do kolektívu, piť dostatok tekutín, zvýšiť prísun vitamínov, dopriať si dostatok spánku, zvlhčovať vzduch a inhalovať soli a bylinné odvary. Okrem čaju s medom a citrónom pomáhajú prírodné prostriedky, napríklad cesnak, zázvor, kyslá kapusta, „zohrievajúce“ koreniny – klinček, škorica, kurkuma, čaje z lipy, zo šípok, bazy či mäty. Úplne treba vylúčiť fajčenie a konzumáciu alkoholu. Prechodené prechladnutie môže viesť k závažnejším zdravotným komplikáciám a k nakazeniu väčšieho počtu ľudí v najbližšom okolí chorého. Príčinu odstraňujúca liečba prechladnutia neexistuje. Lieky, ktoré účinne ničia vírusy (antivirotiká) sa používajú na liečbu chrípky pri komplikovaných stavoch v nemocnici. Bežne v praxi sa nevyužívajú, pretože to nie je potrebné. Liečba je len symptomatická, teda zameraná na potlačenie symptómov, príznakov choroby.

Ktoré sú najčastejšie a najzávažnejšie komplikácie prechladnutia?

Pri bežnom prechladnutí sa môže stať, že priedušky, ucho, hrdlo, hrtan, priedušnica sa zapália. Komplikácie si už vyžadujú lekársku pomoc a liečbu, ale pacient stále nie je v ohrození života, ako v prípade chrípky. Akonáhle sa stav pacienta zhoršuje, treba vyhľadať lekára. Liečba komplikácií sa zväčša neobíde bez antibiotickej liečby na základe kultivačného vyšetrenia patologických výlučkov, pretože vírusové ochorenie sa pravdepodobne skomplikovalo bakteriálnou infekciou.

Nie je zápal ako zápal. Čo treba o ňom vedieť?

Predovšetkým treba vedieť, čo zápal vyvolalo, o akú infekciu ide – či vírusovú, alebo bakteriálnu. Vírusové infekcie ďalej delíme na tie, ktoré vyvolávajú bežné prechladnutie a tie, ktoré spôsobia chrípku. Ide o dva úplne iné kmene vírusov. Keď sa bavíme o ťažších zápaloch, ide o bakteriálne zápaly. V takom prípade už treba antibiotikum.

Klinicky je dokázané, že nadmerné a často zbytočné užívanie antibiotík narobí viac škody ako osohu. Baktérie sa stávajú rezistentnými na preparáty a zničí sa mikroflóra tráviaceho traktu.

A nielen tráviaceho traktu. Mikroflóra je aj na koži, v dýchacích cestách, v nosohltane, v ústnej dutine. Tvoria ju dobré a zlé baktérie. Ak prevládajú prospešné, zostane menej priestoru pre zlé. Aj v nose nájdeme zlé, ktoré najčastejšie spôsobujú zápaly. Ak nerobia žiadne problémy, neriešime ich. Niekedy človek ani nevie, že sú prítomné zlé baktérie. Sliznica nemôže byť sterilná, lebo by sme nemohli ani žiť. Dôležité je to, ktoré baktérie prevládajú. My však chceme, aby prevládali tie prospešné. Po antibiotickej liečbe sa treba snažiť o to, aby sa mikroflóra čím skôr obnovila. Idea modernej bakterioterapie je zabezpečiť osídlenie slizníc dobrými baktériami. Už aj na Slovensku je dostupné jediné probiotikum do nosa, ktoré obsahuje živé prospešné baktérie. Je veľkou chybou, ak sa nedrží v chladničke, ako káže výrobca, lebo baktérie zahynú a tak nemá efekt. Indikované je po antibiotickej liečbe, ďalej preventívne u detí pred nástupom do kolektívu. Obrovskou prednosťou je, že znižuje možnosť bakteriálnej infekcie, takže bežné prechladnutie až tak veľmi neovplyvňuje. Posilňuje imunitu.

Naučme sa prechladnutiu predchádzať – upozorňujú lekári. Ako?

Otužovaním, pravidelným pohybom na čerstvom vzduchu, dostatkom spánku a oddychu, vitamínom C a D, hygienou, vyhýbaním sa preplneným priestorom, čiže posilňovaním imunitného systému. Kto je zdravý, môže vyskúšať aj saunovanie. Potrebné vitamíny získame hlavne konzumáciou ovocia a zeleniny. Medzi základné pravidlá patrí aj vyhýbať sa styku s chorým a pohybu v prostredí, kde sa dá predpokladať rýchle šírenie infekcií, ďalej je to časté umývanie rúk. Nezabúdajme, že vírusy môžu prežiť na rukách alebo predmetoch až 3 hodiny.

Zdroj foto: pixabay.com