Poklady kúsok od slovenských hraníc

Za historickými pamiatkami a krásnou prírodou niekedy netreba ďaleko cestovať, stačí sa poobzerať po okolí.

Pre Bratislavčanov je maďarský Mosonmagyaróvár bližšie ako napríklad Trnava, navyše do Maďarska môžeme už voľne cestovať. Oplatí sa sem prísť aj viackrát, je tu čo vidieť.

Raj pre milovníkov vodných športov

Mosonmagyaróvár sa nazýva aj mesto vôd, leží približne 15 km od rakúskych a slovenských hraníc pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Lajta. Preteká tu niekoľko ramien obidvoch riek. Je to raj pre milovníkov vodných športov.

Mesto má z hľadiska dopravy priaznivú polohu, cez mesto prechádzajú dôležité medzinárodné železničné a cestné komunikácie a medzinárodná Podunajská cyklistická cesta (EuroVelo No. 6.).

Cesta na bicykli z Bratislavy je veľmi príjemná a bezpečná, z Rajky sem vedie cyklotrasa. Len pozor, pri ceste späť zvykne niekedy fúkať nepríjemný protivietor, čo cyklisti nemajú radi.

Liečivá termálna voda

Termálna voda, ktorá vyviera v meste na povrchu dosahuje teplotu až 75°C a patrí medzi päť najliečivejších vôd v rámci Európy.

Kúpalisko a kúpele, ktoré nedávno prešli rekonštrukciou, sú otvorené v priebehu celého roka. Počas pandémie mali nútenú prestávku, ale prevádzka areálu je znova obnovená a už dlhé roky patrí k vyhľadávaným miestam na oddych a rekreáciu.

Pre milovníkov kúpania máme ešte jeden tip, a to vodné plochy v blízkom okolí mesta. Konkrétne dve ramená rieky Litavy, rameno Mošonského Dunaja (Mosoni-Duna), bagrovisko a prírodné kúpalisko, ktoré sú ideálne na kúpanie.

Termálne kúpalisko Mosonmagyaróvár.

Príťažlivé pamiatky a história

Mosonmagyaróvár má vyše dvetisícročnú históriu. Význam tejto lokality podčiarkuje aj fakt, že bola súčasťou Jantárovej cesty, ktorá spájala Baltské more so Stredozemným.

Prechod poznali už Rimania, ktorí si tu postavili vojenské sídlo (hrad) a „mesto“ nazvali Ad Flexum. Postupom času sa zo sídla a mesta Rimanov stali dve mestečká. Prvé Magyaróvár, alebo po slovensky Uhorský Starhrad a druhé Moson po slovensky Mošon.

Vďaka strategickej polohe boli strediskom bohatých obchodníkov s poľnohospodárskymi komoditami a stali sa aj významným trhoviskom celej krajiny. Obchodovanie sem prilákalo mnoho cudzincov, pričom viacerí sa tu usadili.

S obyvateľstvom pribúdali aj počty hostincov i domov na prespanie – terajšie hotely, ktoré aj dnes dávajú mestečku nevšednú tvár.

Počas vlády Arpádovcov sa obe mestá veľmi rýchlo rozvíjali. Stavali sa kamenné domy aj kostol. Hrad, ktorý bol súčasťou nezameniteľného koloritu mesta a po desaťročia odolával rôznym útokom, bol nakoniec v roku 1271 dobitý a zničený českým panovníkom Přemyslom Otakarom II..

V roku 1354 získalo mesto výsadu slobodného kráľovského mesta a hrad aj s hradným panstvom sa stal majetkom rodu Habsburgovcov. Po slávnej bitke pri Moháči v šestnástom storočí  bolo mesto vpádom Turkov vypálené. Plameňom podľahli mnohé vzácne budovy i mestský archív. Rod Habsburgovcov sa rozhodol zdevastované mesto a vypálený hrad znovu vybudovať .

Centrum mesta

Dnešné mesto vzniklo v roku 1939 zlúčením dvoch miest: Mošonu a Magyaróváru a má 32-tisíc obyvateľov. Vstup do hradu je cez tehlový most ponad Mlynský kanál.

Súčasťou Anglického parku z 19. storočia je aj jazero s viacerými drevenými mólami. Prekvapujúco pôsobí Fakulta poľnohospodárstva a potravinárstva Západomaďarskej univerzity sídliaca v nie moc oku lahodiacej modernej budove priamo v areáli hradu.

O kúsok ďalej na námestí Ferenca Deáka stojí kaštieľ Habsburgovcov. Postavený je v tvare U v barokovom slohu z 18. storočia. Jeho najkrajšou časťou je dvor s arkádami. Radnica mesta z roku 1892 je postavená v neorenesančnom štýle.

Klenotom Hlavnej ulice je dom Cselleyovcov, v ktorom je expozícia priemyselného výtvarníctva a zbierka Gyurkovich z malieb maďarských umelcov pochádzajúcich z 19 a 20. storočia a v pivnici lapidária zbierka z rímskych čias.

Pešia zóna mesta je miestnym korzom s kostolom sv. Gottharda postavenom v 18. storočí. K zaujímavostiam mesta patrí aj v časti Moson rodný dom hudobného profesora a husľového virtuóza Karola Flescha a barokový kostol sv. Jána, ako aj v časti Ipartelep („priemyselný park“) smútočné námestie, symbolický cintorín na pamiatku obetí krviprelievania z 26. októbra 1956.

Pýchou mesta je centrum so stredovekými uličkami, barokovými sochami a budovami a pešia zóna, ktorá je miestnym korzom .

Mesto má útulné centrum s mnohými reštauráciami a krčmičkami a hradom, hneď pri rieke Lájta, obkolesený parkom. Je príjemné užiť si návštevu malého kľudného mestečka s maďarskými dobrotami a známym termálnym kúpaliskom.

Futura

A ešte je jeden tip pre rodiny s deťmi a vnúčatá. V lete 2012 otvorila svoje brány najnovšia atrakcia Mošonu, Futura. V takmer tristo ročnej budove bývalej obilnice vzniklo interaktívne prírodovedné zážitkové centrum, kde sa návštevníci môžu bližšie zoznámiť s prírodovedou, pomocou štyroch základných elementov: vody, zeme, vzduchu a ohňa.

Neobyčajne zaujímavé a zážitkami plné výstavy Futury vábia na hry aj na poznanie prírody malých aj veľkých. Malí sa tu všeličo naučia, dospelí si aspoň oprášia svoje vedomosti.

Foto: autor