Opál sa cení viac ako diamant. Ťažil sa u nás.

Možno ani netušíte aký svetový unikát ukrýva naše malé Slovensko vo svojom podzemí. V Slanských horách, medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa, v okrese Prešov, sa nachádza Chránený areál Dubnícke bane, najstaršie a najväčšie bane na drahý opál na svete a jediné v Európe.

Privoláva lásku a je viac ako zlato

Opál nás preslávil aj v rámci šperkárstva u najvyššej šľachty. Mať korunovačné šperky s opálom bola vymoženosť, ktorú si mohli dovoliť len tie najbohatšie rody. Opál bol veľmi obľúbený aj vďaka jeho vlastnostiam a pôsobeniu.

Verilo sa, že posilňuje najsilnejšie cnosti a privoláva lásku. Dokážu ho nosiť len ľudia s dobrým srdcom, lebo opál posilňuje city a myšlienky. Dnes je opál cenený viac ako zlato. Opracovaný kus drahého opálu s výbornou farbohrou a brusom má hodnotu približne ako diamant výbornej kvality.

Najslávnejšie obdobie zažili opálové bane za rodiny viedenského klenotníka Samuela Johanna Nepomuka Goldschmidta, ktorý sídlil v osade Dubník.  Až do objavenia nálezísk opálu v Mexiku a v Austrálii v 19. storočí boli Opálové bane v Dubníku jedinou ťaženou lokalitou na svete.

Svoju najväčšiu slávu, ťažbu jedinečného a nášho jediného drahého kameňa, majú už dávno za sebou. Ťažba skončila v roku 1896 a bane boli úplne zavreté v roku 1922. V roku 1979 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku štôlňa Jozef v priestore Libanky. O päť rokov neskôr (1984) bola za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásená aj šachta Fedö.

Najväčší a najdrahší opál na svete

V roku 2012 bola ťažba znovu spustená a v lete roku 2015 bola baňa otvorená pre návštevníkov. Práve v tejto opálovej bani bol nájdený v roku 1775 aj najväčší a najhodnotnejší drahý opál na svete – Harlekýn, ktorý vážil 594 g a je momentálne uložený v  prírodovednom múzeu vo Viedni.

Ťažba sa tu zatiaľ úplne nerozbehla, ale priestory bane sú sprístupnené širokej verejnosti. V podzemí je viac ako 22 km banských chodieb na 14 hlavných horizontoch.

Pre návštevníkov je spoločnosťou Slovenské opálové bane s. r. o. sprístupnený okruh dlhý 1200 m a prehliadka trvá približne hodinu. Pútavý výklad sprievodcov približuje spôsob ťažby drahého opálu, neľahký život baníkov, ale i tajomné podzemné bytosti.

A určite sa tu nebudú nudiť ani malí návštevníci, ktorých okrem histórie ťažby opálov zaujme aj hľadanie banských škriatkov.

Ak rozmýšľate nad zaujímavým výletom, po skončení pandemických opatrení, návštevu opálových baní pod Dubníkom v Slanských horách určite odporúčame.

Foto: Miloš Greisel