Modré prekrížené meče, to je porcelán z Meissenu

Porcelán z nemeckého mestečka Meissen je pojmom pre milovníkov krásnych jedálenských súprav a rôznych neobyčajných figúr.

Pôvabné a útulné nemecké mestečko v blízkosti Drážďan sa preslávilo na celom svete výrobou porcelánu.

Manufaktúra na jeho výrobu bola v Meissene založená už v roku 1710 ako prvá v Európe a dodnes sa tu úžitkový aj dekoratívny porcelán s charakteristickou značkou – modrými prekríženými mečmi vyrába.

Meissenský porcelán je veľkým pojmom pre zberateľov, ale aj fanúšikov ručnej výroby. Je turistickou atrakciou, láka návštevníkov z celého sveta. Dodnes v manufaktúre vyrábajú jedálenské súpravy a sošky pôvodnou metódou a každý kúsok tvoria ručne.

Pri prehliadke zaujímavo zariadeného múzea sa návštevníci počas niekoľkých zastávok pri pracovných stoloch dozvedia priamo od zamestnancov, ako presne vznikajú jednotlivé predmety, ako ich maľujú a ako dlho trvá ich výroba.

Foto: autor článku

Pôvodné súpravy sú hodnotné dedičstvo

Krásne výrobky tunajšej manufaktúry boli súčasťou vybavenia mnohých šľachtických palácov, zámkov a rezidencií. V súčasnosti je tento porcelán naďalej synonymom luxusu a tej najvyššej kvality, každý kus je unikát, jediný a do detailu prepracovaný. Ojedinelé výrobky a celé súpravy z produkcie porcelánky sú vyhľadávané náročnými zákazníkmi nielen z Nemecka, ale aj z celého sveta.

Figurálne súsošie z konca 19. storočia.

Dostať ich kúpiť priamo v manufaktúrnej predajni (tu je aj najširší výber tohto porcelánu), vo viacerých predajniach po starom meste, rovnako v neďalekých Drážďanoch, prípadne za hranicami.

Jedna malá šálka na kávu stojí napríklad od 40 eur vyššie. Najdrahšie sú veľmi precízne a detailne tvarované sošky, pri ktorých sa cena šplhá na tisíce. Zberatelia starožitností majú priamo v mestečku Meissen príležitosť zadovážiť si aj vzácne zbierkové a unikátne kusy tohto porcelánu. Samozrejme je to mimoriadne drahá záležitosť.

Porcelán má stále vysokú hodnotu, staré pôvodné súpravy sú mnohokrát súčasťou dedičstva, ktoré sa presúvajú z generácie na generáciu.

V kostole uvidíte najväčšie porcelánové figúry na svete

V súčasnosti je záber porcelánky v Meissene širší a zameriava sa aj na architektúru, interiérový dizajn a šperkárstvo.

Stopy slávneho porcelánu sú pritom v meste viditeľné na každom kroku. Na veži kostola Frauenkirche sa napríklad nachádza prvá funkčná porcelánová zvonkohra, v kostole svätého Mikuláša sa zasa možno nadchýnať pohľadom na najväčšie porcelánové figúry na svete.

Po návšteve múzea sa oplatí popozerať sa aj po starom meste. Historické centrum mesta je situované na kopci. Komu sa nechce šliapať do kopca, dostane sa tam špeciálnym výťahom s priehľadnými stenami, ktoré poskytujú skvelý výhľad na okolie. Dominantou je stará katedrála, od ktorej sa môžete vydať k vyhliadkovej terase na hradbách a do starých uličiek.

Cibuľový vzor na meissenskom porceláne. Foto: autor článku

Začali pred tristo rokmi

Manufaktúra Meissen bola prvou a najstaršou porcelánkou v Európe. Prvý európsky porcelán uzrel svetlo sveta začiatkom roka 1708. Prvé porcelánové súpravy začali opúšťať manufaktúru až o 12 rokov neskôr.

Pre zaujímavosť typickým výrobkom tejto slávnej porcelánky boli figúrky tancujúcich párov, známy je aj cibuľový vzor, ktorý je aj najviac kopírovaný.

Na výrobkoch sa na začiatku intenzívne objavovali rôzne rastlinné motívy, konkrétne ruže, figové listy, ale aj typicky čínske mytologické motívy.

Vyrábalo sa najskôr v Drážďanoch, až neskôr v meste Meissen, kde porcelánka funguje aj v súčasnosti. Materiál na výrobu vzácneho porcelánu pochádza z najmenšej bane v Európe, celá technológia a receptúra je pochopiteľne prísne strážená.

Vývoj a zdokonaľovanie neustále pokračuje, čo je napokon výborne zdokumentované a chronologicky usporiadané aj v múzeu, ktoré je súčasťou porcelánky. V ňom je momentálne sústredená aj najväčšia zbierka tohto porcelánu dokumentujúca tvary a dekory typické pre jednotlivé obdobia celej viac ako 300-ročnej histórie porcelánky.

Spočiatku bol porcelán čierny so zlatým dekorom

Prvý európsky porcelán sa však spočiatku v znamení charakteristickej bielej neniesol. Priamo v čiastočne sprístupnenej manufaktúre sa možno dozvedieť, že prvé výrobky boli čierne a tmavohnedé s typickým zlatým dekorom, dokonca bola v kurze aj červená.

V súčasnosti sa už používajú tisícky farieb a odtieňov, avšak základom je typická biela. Spočiatku sa tiež tieto produkty vyznačovali jednoduchosťou, až neskôr sa pristúpilo k ich typickému bohatému dekorovaniu.

Vzorom pre prvé výrobky bol orientálny porcelán a to malo svoje odôvodnenie. Základy výroby meissenského porcelánu položili niekedy v roku 1708 Ehrenfried Walther von Tschirnhaus a nadaný vedec Johann Friedrich Böttger.

Obaja páni sa vyznačovali excelentnými znalosťami z rôznych odborov, najmä z alchýmie a metalurgie. Znalosti sa im podarilo až po približne 10 rokoch premeniť na niečo neobvyklé – do unikátnej receptúry na meissenský porcelán.

Súpravu orientálneho porcelánu získal výmenou za ozbrojené vojsko

Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, ktorý mal talent na farby a dekory nečakane zomrel a načaté dielo prevzal Johann Friedrich Böttger. Začalo to však tým, že obaja pracovali pre Augusta Silného, saského kurfistu a neskôr poľského kráľa, inak nadšeného prívrženca alchýmie.

August Silný mal slabosť pre orientálny porcelán, ktorý neraz získal vďaka podivuhodným obchodom. Raz napríklad výmenou za ozbrojené vojsko. Počas života zozbieral tento panovník ohromné množstvá čínskeho, ale aj japonského porcelánu.

Neustále sa popri tejto zberateľskej vášni snažil rozlúskať záhadu výroby tejto nádhery. Vyústilo to až do snahy vytvoriť niečoho ešte dokonalejšie, vlastné a európske. No a kto iný než obaja ním podporovaní vedci by sa do realizácie tejto myšlienky pustili.

Inšpirácie pochádzali z orientálneho porcelánu, napríklad aj tento sa vypaľoval pri veľmi vysokej teplote. Tým si získal nielen odolnosť, ale aj typickú jemnosť a priesvitnosť, podobne ako napríklad porcelán čínsky.

Dnes je porcelán z Meisisenu žiadaným artiklom a svojou kvalitou a krásou takmer nemá konkurenciu na našom kontinente. Podľa sprievodcov za svojho najväčšieho konkurenta v Európe považujú manufaktúru v maďarskom Herende.