Milujte svoje kosti

Osteoporóza má aj na Slovensku stúpajúcu tendenciu. Nebezpečná je najmä preto, že nebolí.

O osteopróze sa dozvieme väčšinou až vtedy, keď je neskoro, čiže až keď utrpíme osteoporotickú zlomeninu. Dôvodov, prečo máme stále horšie kosti, je niekoľko. 

„Populácia starne, ľudia pravidelne nešportujú, uprednostňujú pasívny životný štýl. Nezdravo sa stravujú a najmä sú presvedčení, že osteoporóza jednoducho patrí k vyššiemu veku. Nie je to tak. Zdravie svojich kostí si budujeme už odmalička. Pevnosť našich kostí v starobe závisí od toho, ako sme sa stravovali, či sme mali dosť pohybu v mladom veku,“ vysvetľuje doktorka Ingrid Oppenbergerová zo spoločnosti BIOMIN a.s.

Ako sa osteoporóza prejavuje

Všímať by ste si mali netypické bolesti chrbtice, ktoré sa zhoršujú pri pohybe a zaťažení. Prudké bolesti obvykle vznikajú náhle, po rýchlom pohybe, najčastejšie v oblasti dolnej hrudnej chrbtice a  krížovej chrbtice, vystreľujú smerom do brucha a dolných končatín. 

Osteoporóza vedie aj k deformitám stavcov a zlomeninou po malom úraze. Príznakom môže byť aj nápadné zmenšenie výšky.

Chorobu odhalí denzitometrické vyšetrenie. Rozvoj osteoporózy možno mať do určitej miery pod kontrolou správnou výživou, pohybom a najmä dostatočným príjmom prírodného vápnika spolu s vitamínmi K2 a D3. Tieto vitamíny pomôžu vstrebať vápnik a následne ho nasmerujú priamo do kostí a zubov, čím zabránia, aby sa usádzal v cievach a v mäkkých tkanivách.

S osteoporózou nie sú žarty

Na prevenciu nikdy nie je neskoro. Ideálne je, ak sa o zdravie svojich kostí začnete starať hneď, nezáleží na tom, koľko máte rokov. Najkritickejším obdobím pre vznik osteoporózy je u žien nástup menopauzy, u mužov vek nad 55 rokov.

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom ubúda množstvo kostnej hmoty a vznikajú poruchy štruktúry kostí, čím sa zvyšuje riziko zlomenín.

Zaujímavosti 

  • Vo svete má osteoporózou viac ako 200 miliónov ľudí, na Slovensku asi 400 tisíc ľudí.
  • Každé 3 sekundy si niekto zlomí kosť kvôli osteoporóze.
  • Každá tretia žena a každý piaty muž nad 50 rokov má skúsenosť s osteoporotickou zlomeninou.
  • Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.
  • Riziko fraktúry u mužov je takmer o 30% vyššie ako riziko, že budú mať rakovinu prostaty.
  • 50% ľudí, ktorí už mali jednu osteoporotickú zlomeninu, bude mať aj ďalšiu.
  • Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomiera vyše 20% ľudí v prvom roku od úrazu.

Zdroj: International Osteoporosis Foundation a www.somstalekost.sk