Vínna rarita a Rajská cesta v Burgenlande

V južnom Burgenlande je špecialitou Uhudler, ktoré robí a predáva takmer každé vinárstvo. Ide pritom o „obyčajný samorodák“, z ktorého urobili u našich susedov šikovný marketingový ťahák.

Úhľadná krajina, typické upravené dedinky, kilometre viníc a až 300 slnečných dní v roku. To je najvýchodnejšia a najmladšia spolková krajina Rakúska, Burgenland.

Ponúka možnosť športového vyžitia pre cyklistov, golfistov, jachtárov, ale aj minerálne a termálne pramene pre tých, čo radi leňošia v termálnych bazénoch.

Na svoje si prídu i gurmáni. Nájdu tu rakúsko – uhorskú kuchyňu v modernom šate s kvalitnými surovinami zo stepného dobytka alebo z mangalice a tritisíc druhov paradajok.

Zdroj foto: burgenland. info

Skvelé vína, modrá Frankovka aj Uhudler

V Burgenlande sa vďaka priaznivému podnebiu a geografickej polohe rodí aj skvelé víno. Ako sami vinári smelo tvrdia, nikde inde na svete nechutia plné vína sviežejšie a svieže vína lahodnejšie.

Burgenlandské vinárske oblasti patria medzi najkrajšie na svete. Kvalite ich vína prispieva mierna panónska klíma, výborná pôda a v neposlednom rade aj obratnosť tamojších vinárov, ktorí ho pestujú na ploche viac ako 14-tisíc hektárov.

Niektoré burgenlandské vína nenájdete nikde na svete – medzi ne patrí napríklad komplexné Cuvée, červené víno Modrý Zweigelt či Pinot Blanc, Chardonnay a Velšský rizling z Neziderskej oblasti.

Stredný Burgenland je tiež nazývaný „krajom modrej frankovky“, no v južnom Burgenlande je špecialitou Uhudler, ktoré tu dorába a predáva takmer každé vinárstvo.

Zdroj foto: burgenland.info

Zážitky pre celú rodinu. Južný Burgenland a Rajská cyklotrasa

Ak chcete spoznať južný Burgenland, vyberte sa na Rajskú cyklotrasu. Je určená malým aj veľkým, starým aj mladým, pretože ju môžete prejsť na elektrobicykloch.

Návštevníka na Rajskej cyklotrase čaká príjemné prepojenie kulinárskeho pôžitku, trochu námahy spojenej s pohybom na ebajku, cesta za spoznávaním prírody a kultúry regiónu a v cieli zážitok v podobe dobrého jedla.

Bicykle na elektro pohon si môžete požičať v šiestich požičovniach. Rajská cyklotrasa-Paradiesroute existuje od roku 2015, je dlhá 260 km a môžete si na nej užívať prírodu, víno a kultúru mimo bežného turistického ruchu.

Šesť celodenných etáp vás povedie naprieč troma prírodnými parkami a vinohradmi, idylickými uličkami s vinohradníckymi hajlochmi, ale aj popri hradoch a zámkoch, ako aj tradičných hostincoch i viechach.

Na vrchole po mierne namáhanom výstupe, najmä ak nie vždy dokážete správne preradiť a nasadiť tú správnu rýchlosť, je odmenou úchvatný pohľad z vyhliadkovej terasy na vinohrady a priľahlé maďarské a burgenlandské dedinky.

Po „rajskej“ túre dobre padne relax v kúpeľnom rezorte AVITA Therme v mestečku Bad Tatzmannsdorf s vonkajšími i vnútornými bazénmi a súkromným wellness centrom. Alebo sa posilniť v miestnej čokoládovni.

Čo je Uhudler

Zdroj foto: burgenland.info

V južnom Burgenlande je špecialitou Uhudler, ktoré robí a predáva takmer každé vinárstvo. Buď ako tiché víno alebo frizzante, ale robia sa aj „Uhudler“ marmelády, čokolády, či ovocné šťavy. Pritom ide o „obyčajný samorodák“, z ktorého urobili u našich susedov šikovný marketingový ťahák.

Uhudler je chránená značka pre víno z juhoburgenlandského samorodáku a jeho sláva sa začala v 90-tych rokoch.

Odporcovia tohto burgenlandského vína tvrdia, že má nízku kvalitu a vinič je zdrojom škodcov, jeho prívrženci zase hovoria, že samorodák je extrémne odolný, netreba ho chemicky ošetrovať a ide vlastne o pravé biovíno.

Hybridy Ripatella, Concord, Othello, Delaware a Elwira, z ktorých sa Uhudler robí majú pestrú minulosť. Pochádzajú z Ameriky a vysadili ich tu po epidémii fyloxéry, ktorá zničila vtedajšie vinohrady.

V 30. rokoch minulého storočia bolo ich pestovanie zakázané, lebo sa hovorilo, že víno z nich môže byť škodlivé, pretože obsahuje vysoký podiel metylalkoholu.

Potom bolo dovolené vyrábať z nich víno len pre vlastnú spotrebu a v roku 1992 sa výroba a predaj vína zo samorodáku pod značkou Uhudler znovu oficiálne povolila a tak sa toto víno dostalo do rakúskeho vinárskeho zákona.

V súčasnosti sa vyrába a predáva v 26 dedinách južného Burgenlandu. Najznámejšie sú Heiligenbrunn, Eltendorf a Moschendorf.

Zdroj foto: burgenland.info

Ulička vínnych pivníc Heiligenbrunn

Ak máte radi prechádzku minulými storočiami, prejdite sa uličkou vínnych pivníc v Heiligenbrunne, domovine Uhudlera.

Približne sto vínnych pivníc, drevených stavieb s hlinenou omietkou natretých vápnom a pokrytých slamou je pamiatkovo chránených a pochádza čiastočne z polovice 18. storočia.

Pivnice slúžili na dorábanie a uchovávanie vína, dnes sú z nich malebné viechy a muzeálne objekty. Z väčšej časti sú ešte funkčné a celoročne voľne prístupné.

Ulička vínnych pivníc Heiligenbrunn. Zdroj foto: burgenland.info

Krajina sa v tejto časti podobá múzeu a je lemovaná vinicami a alejou jedlých gaštanov. Nešľachtené sorty viniča sem boli dovezené pred viac ako sto rokmi z Ameriky, nakoľko tunajšie odrody zničili škodcovia.

Z Uhudlera sa stal kult a doslova ťahák pre turistov. Táto ružová až svetločervená iskriaca „vínna rarita” z nešľachteného viniča vonia intenzívne po lesných plodoch.

Majitelia vínnej pivnice vám radi ponúknu pohár Uhudlera na ochutnávku. Vychladený Uhudler Frizzante chutí výborne a osvieži najmä v horúcich letných dňoch, jednu fľašu si určite odnesiete domov na výnimočnú príležitosť.

Ulička vínnych pivníc Heiligenbrunn. Zdroj foto: burgenland.info

Kde je možné toto víno ochutnať? Vo všetkých podnikoch označených zástavou Uhudler vám ponúknu biele, ružové i červené varianty. Pravý Uhudler sa predáva vo fľašiach s jednotnou etiketou, aj keď pochádza od rozličných producentov.

Vinohradnícke búdy – Kellerstöckl, slúžia tunajším vinárom ako vínne pivnice, no dnes sa z nich stali útulné chatky uprostred vinohradov v idylickej prírode, ktoré ponúkajú aj turistom na víkendové, aj dlhšie pobyty.