Už pohľad na zámok Hluboká pripomína rozprávku

Zámok Hluboká neďaleko Českých Budejovíc patrí k turisticky najatraktívnejším a najnavštevovanejším pamiatkam v Česku. Už pohľad naň evokuje rozprávku.

Zámok Hluboká sa vypína nad riekou Vltava a bol postavený pôvodne ako strážny hrad. Prešiel viacerými prestavbami a súčasnú podobu zámocký areál nadobudol v rokoch 1840 až 1871.

Predlohou bol anglický kráľovský zámok vo Windsore, vďaka čomu priniesol do týchto končín závan elegancie.

Scéna vznikla na dvoch rôznych miestach

Filmári si ho pre jeho pôvab vybrali, aby sem zasadili aj príbeh obľúbeného filmu o Pyšnej princeznej.

Režisérovi filmu sa podaril husársky kúsok, keď v scéne počas prvého stretnutia Krasomily s Miroslavom pyšná princezná hodí loptu cez bránku a tá dopadne v skutočnosti o niekoľko kilometrov ďalej, vo vzdialenej Třeboni.

História zámku Hluboká siaha až do trinásteho storočia, kedy vznikla prvá ranogotická časť. Jednotlivé prestavby prebiehali potom aj v nasledujúcich storočiach.

Za najväčší rozmach vďačí rodine Schwarzenbergovcov, ktorá ho chcela pretvoriť na obraz anglického sídla a vlastnila ho až do roku 1945. Zámok poslednému dedičovi vyvlastnili a dnes patrí štátu.

Považovali ju za upírku

Už po vstupe do areálu zámku sa ocitnete v inom svete. Honosný interiér ukrýva 140 miestností s bohatstvom pôvodných majiteľov.

Steny a stropy sú bohato zdobené, obložené drevom a drevorezbami. Najcennejší nábytok je v Rannom salóne.

Tajomstvom a legendami je opradený osud a život kňažnej Eleonóry Amálie, manželky Adama Františka Schwarzenberga, ktorú považovali za upírku a vraj poslúžila spisovateľovi Bramovi Stokerovi ako predloha ku grófovi Draculovi.

Verila liečiteľom, šarlatánom aj okultnej mágii. Aj spálňu a šatňu si vraj dala vyzdobiť v zámku keramikou z Delf.

Manželia žili v 18. storočí a ich manželský život bol veľmi krušný. Kňažná Eleonóra bola emancipovaná a vzdelaná žena, čo sa vo vyšších kruhoch v tých časoch nestretalo s porozumením. Pochovaná je na zámku v Českom Krumlove.

Zámok Hluboká nad Vltavou. Foto: Libor Sváček, CzechTourism

Zámocká veža ponúka krásny výhľad

Najväčšou miestnosťou zámku je sála knižnice s kazetovým stropom. Zaujímavá je aj neogotická kaplnka s oltárom, s veľkou neskorogotickou archou.

Prehliadkové trasy sú rozdelené podľa druhu a funkcie daných miestností. Hlavná trasa ponúka prehliadku reprezentačných sál, ďalšie napríklad prehliadku súkromných apartmánov či kuchýň.

Ak prehliadku zámku doplníte aj výstupom na zámockú vežu, budete sa na okolitú prírodu pozerať z výšky 148 metrov.

V bývalej zámockej jazdiarni sídli Alešova juhočeská galéria, ktorá spravuje zbierku sôch a obrazov holandských a flámskych maliarov 17. a 18. storočia, gotického umenia z južných Čiech a Šumavy a významnú kolekciu českého moderného a súčasného umenia.

Zámocký park má dve terasy. Horná je pred vstupom do zámku, kde sa nachádza aj architektonicky zaujímavá zimná záhrada prepojená so zámkom presklenou chodbou.

Nižšia terasa je upravená do takzvanej Dolnej záhrady a je pozoruhodná svojou zbierkou cudzokrajných stromov a drevín.

Vedľa zámočku Ohrada je ZOO

Unikátom v v Hlubokej nad Vltavou je zámoček Ohrada, v ktorom je dnes poľovnícke múzeum. Je najstarším múzeom na svete s touto tematikou. V jeho tesnej blízkosti nájdete zoologickú záhradu Ohrada, ktorá je jedinou v tomto regióne a patrí tiež k najstarším v Čechách.

Aj okolie zámku je lákavé, nielen pôvabnou dedinskou architektúrou, ale aj typickými krčmičkami s ponukou chutnej regionálnej kuchyne a širokou paletou pív.


Súťažná otázka: Ktorí manželia Schwarzenbergovci žili na zámku Hluboká nad Vltavou v 18. storočí?

Odpovede na súťažnú otázku zasielajte do 15.júna na adresu vivasenior@vivasenior.sk

Prosíme súťažiacich, aby pri odpovediach uvádzali spätnú adresu, aby sa redakcia v prípade výhry mohla s výhercom skontaktovať.

Hlavnou cenou je rodinná vstupenka do všetkých hradov a zámkov v správe Národního památkového ústavu v Českej republike. Dvaja výhercovia získajú vecné ceny od Českej centrály cestovného ruchu Slovensko, v spolupráci s ktorou túto súťaž organizujeme.

Bližšie info k súťaži tu.