Úspešne investovať sa dá aj v seniorskom veku

Možností, ako zhodnotiť svoje úspory, je v súčasnosti viac ako dosť. Termínované vklady, vkladné knižky ani sporiace účty už dnes nezarobia ľuďom skoro nič. Ale ako správne investovať ?

Možností, ako zhodnotiť svoje úspory, je v súčasnosti viac ako dosť. Ako správne investovať ?

Napriek tomu, že investovanie je väčšine ľudí vzdialené, mnohí sú investormi aj bez toho, aby si to uvedomovali. Ten, kto vstúpil do druhého dôchodkového piliera, sa automaticky stal investorom.

Jeho príspevky zo mzdy sa na mesačnej báze investujú – nakupujú sa za ne dlhopisy alebo akcie. Všetci sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri využívajú výhody a znášajú aj riziká spojené s investovaním.

Ak niekto očakáva výnosy, vhodným riešením je investovanie. Jednorazové investovanie a sporenie do podielových fondov môže byť alternatívou ku klasickému sporeniu, zabezpečí vám lepší výnos a pomocou neho sa vám podarí poraziť infláciu.

Investovanie nielen pre bohatých

To, že investovanie je len pre bohatých, je mýtus. V súčasnosti je totiž možné investovať už aj malé sumy od niekoľkých desiatok eur. Pri správnom riadení je možné aj pri takýchto sumách vytvoriť zaujímavý zisk.

Správcovské spoločnosti ponúkajú napríklad programy pravidelného investovania a záujemca si tam môže posielať mesačne už od tridsať eur.

Pre toho, kto má našetrenú väčšiu sumu peňazí je dobrou stratégiou peniaze rozdeliť do viacerých fondov. Ak bude potrebovať neočakávane časť peňazí vybrať, podľa situácie a aktuálnej hodnoty cenných papierov sa rozhodne, na ktorý produkt siahne. Má stále možnosť výberu.

Neexistuje univerzálny recept pre správne investovanie, každý z nás je inak ochotný znášať mieru rizika, niekto je viac konzervatívny a ďalší zas ochotnejší prijať aj malú rozumnú mieru rizika a získať vyšší výnos. Treba ale vedieť, že riziko bolo, je aj bude, nič nie je úplne bez rizika, no majetok vo fondoch však nikdy nemizne, iba sa presúva.

Podielové fondy, akcie alebo dlhopisy

Keďže každý z nás má individuálnu toleranciu voči spomínanému riziku a inú finančnú situáciu, je na výber viacero investičných stratégií.

Základom je však mať pri investovaní reálne očakávania. Mať peniaze investované do podielových fondov manažovaných skutočným profesionálom je dobrá alternatíva, pretože dobrý odborník má neustály prehľad o dianí na finančných trhoch. Pri investovaní je dôležité aj správne načasovanie. Investovanie prináša samozrejme najväčšie zhodnotenie, keď je dlhodobejšie.

Najbežnejšie formy investovania na trhu sú podielové fondy, investície priamo do akcií alebo dlhopisov, prípadne do nehnuteľností (realitných fondov).

Základný rozdiel medzi investíciou do podielových fondov a kúpou akcií a dlhopisov je, že podielové fondy investujú do väčšieho počtu cenných papierov a preto sú v nich investície už prirodzene rozložené. Hoci podielové fondy sami o sebe sú už rozložené (diverzifikované) investície, mnoho z nich je zameraných iba na jeden druh aktív (akcie, nehnuteľnosti, dlhopisy či komodity). Lepšie je teda vybrať si fond, ktorý obsahuje viaceré typy aktív.

Spomínaným správnym rozložením investície dokážete teda riadiť svoju investíciu. Ak jedna časť portfólia poklesne, iná narastie, čím z dlhodobého hľadiska profitujete. Profesionáli svoju investíciu rozkladajú na základe odvetvia (energetika, IT, finančníctvo), regiónu (Európa, Amerika, Ázia) alebo meny (dolár, euro, libra). Pokiaľ na investovanie využijete fondy, dokážete cez jeden fond investovať až do desiatok, či stoviek celosvetovo uznávaných spoločností, čím zásadne minimalizujete poklesy, či prípadné straty.

Aké poplatky vás čakajú

Popri časových nákladov a úsilí, ktoré investor musí venovať zisťovaniu informácií sledovaním a vyhodnocovaním vývoja investícií, je nutné počítať aj s rôznymi poplatkami – napr. za vedenie investičného účtu, za jednotlivé transakcie, za správu portfólia. Bežne sa môžete stretnúť s dvoma typmi poplatkov a to vstupnými, ktoré môžu mať aj podobu priebežných počas celej doby sporenia alebo výstupnými. Ako to však býva aj v iných oblastiach života, nemožno povedať, že lacnejší fond je lepší. Ak si kúpite fond, ktorý bude mať nulový vstupný a výstupný poplatok, ale jeho výkonnosť zaostane za priemerom trhu, zarobíte menej ako pri fonde, ktorý je síce spoplatnený trojpercentným vstupným poplatkom, ale dokáže zarobiť významne nad priemer trhu.

Výrazné znižovanie miery rizika viete pri dlhodobom investovaní do podielových fondov dosiahnuť práve pravidelným investovaním. Pri výkyvoch trhu nemusíte hneď panikáriť. Ak trhy padajú, tak pri dlhodobom investovaní je to pre vás pozitívna správa. Pretože ak sa akcie prepadnú, napríklad o 20%, pre vás to znamená, že nakupujete podiely s 20% zľavou. Keď vidíte takúto zľavu na žiadaný tovar v obchode, poteší vás to a tovar si kúpite. A rovnako by ste mali postupovať aj pri investovaní.

Investovanie do dlhopisov patrí skôr medzi konzervatívne investície – sú to investície, ktoré obsahujú pomerne nízku mieru rizika a dá sa od nich očakávať relatívne nízky zisk (výnos).

Investovanie do dlhopisov má najväčší význam najmä pri kratšom investičnom období (2-5 rokov). Jednou z najväčších výhod investovania do dlhopisov je ich stabilita a pomerne istý výnos.
Treba však investovať do dlhopisov, ktoré kryje Národná banka Slovenska (NBS). Najlepšie do dlhopisových fondov, ktoré obsahujú viac spoločností.

Viac sa dozviete napríklad aj v nasledujúcich tituloch určených nielen pre mladých ľudí vstupujúcich do finančného sveta na www.abcedu.sk

 

Ilustračné foto: pixabay.com