Tipy na dobré čítanie. Z knižnice aj z vydavateľstva

Nechajte sa nahovoriť na dobrú knihu, či už to bude novinka z vydavateľstva alebo kniha z knižnice.

Tip od Anny Klačanovej z Miestnej knižnice Bratislava – Rača:

Susan Elia MacNeal – Churchillova sekretářka

Román s detektívnou zápletkou.

Mladá Maggie Hopeová sa uchádza o miesto Churchillovho tajomníka a to i napriek tomu, že takéto miesta sú obsadzované výhradne mužmi.

Nakoniec je prijatá ako jeho sekretárka.

Do ruky sa jej dostane časopis s ukrytou šifrovanou správou, ktorej rozlúštenie nebude vôbec jednoduché a okrem toho Maggie čaká niekoľko viac či menej príjemných prekvapení.

 

Tipy z vydavateľstva Slovenský spisovateľ:

Naomi Woodová: Pani Hemingwayová

Štyri ženy jedného slávneho muža.

Nežná staropanenská Hadley, mondénna dračica Fife, emancipovaná ambiciózna Martha, starostlivá, obetavá Mary – štyri zákonité manželky Ernesta Hemingwaya, nie iba ženy, tých mal slávny bonviván v živote oveľa viac. Aj o nich sa Naomi Woodová v knihe okrajovo zmieňuje.

Nenazeráme len do manželského spolužitia, ale ocitáme sa aj v bohémskom Paríži dvadsiatych rokov, vo vojnovom Madride, v rezidencii na Floride, vo vile na predmestí Havany, v odľahlom Ketchume v štáte Idaho, kde svetoznámy spisovateľ zakončil svoju životnú púť – tam všade nás zavedie autorka, tam všade hľadá odpoveď na základnú otázku: Čo núti Hemingwaya uzatvárať stále nové a nové vzťahy, ako to, že nikdy nie je schopný zaplniť prázdno v srdci, zahnať nepokoj?

Štyri manželky – každá iná, a predsa majú niečo spoločné: nesmiernu lásku k Ernestovi. Znášajú jeho vrtochy, pomáhajú mu bojovať s démonom depresie, prekonávať útrapy tvorby.
Pani Hemingwayová je fikcia, no autorkin farbistý štýl v nás vyvoláva pocit, že tak nejako to naozaj mohlo byť.

Talentovaná britská autorka Naomi Woodová (1983) študovala v Cambridgei a na Východoanglickej univerzite, kde získala titul magisterky v odbore tvorivé písanie. V súčasnosti žije v Londýne.

Lenka Řezníčková: Dvere

Každý deň otvárame a zatvárame množstvo dverí bez toho, aby sme tejto činnosti venovali pozornosť.

Keď si však z nejakého dôvodu uvedomíme, že sú míľnikom prechodu a dávajú nám možnosť vstúpiť alebo vyjsť, zmenia sa na dôležité dvere nášho života. Vtedy začnú rozprávať svoje príbehy.

Pre niekoho sa stanú symbolom pozitívnej zmeny – bezpečia, slobody či lásky, pre iného možno väzením, z ktorého nedokáže ujsť.

V malých aj veľkých okamihoch ľudského života zohrajú svoju významnú úlohu a zároveň naďalej plnia funkciu obyčajných dverí, ktoré sú závislé od ľudského dotyku.

Ak sa pred nimi zastavíme, môžeme sa pokochať ich krásou. A možno v nás prebudia fantáziu a zvedavosť.
Čo sa skrýva za dverami?

Lenka Řezníčková je slovenská autorka, cestovateľka a fotografka. Objavuje nevšedné príbehy všedných ľudí z rôznych kútov sveta očami cudzinky, ktorá našla odvahu zaklopať na neznáme dvere.

Hana Zelinová: Volanie vetra

Po románe Alžbetin dvor prináša vydavateľstvo Slovenský spisovateľ v novom vydaní druhý diel legendárnej turčianskej trilógie Hany Zelinovej.

Autorka v ňom rozvíja pohnuté osudy potomkov Mathiasa Fabiciho, zakladateľa panstva Alžbetin dvor a pôvodcu kliatby, čo poznačila fabiciovský rod.

Úloha hlavného hrdinu a rozprávača tentoraz pripadla Danielovi de Liessovi, vnukovi Filipa Fabiciho a synovi krásnej Celesty de Liess. Prostredníctvom neho sa dozvedáme o zlomových momentoch tak rodinnej histórie, ako aj histórie Slovenska v prvej polovici dvadsiateho storočia.

V centre Danielovho rozprávania sa okrem nešťastnej Celesty, ktorú ako sedemnásťročnú proti jej vôli vydali za oveľa staršieho muža, ocitajú jeho druh z detských čias Lukáš Abram a nevlastný brat Wilhelm Karl de Liess, ktorý sa za vojny vracia na Vrútky ako vysoký dôstojník SS s tajným poslaním.

Udalosti naberú dramatický spád a zdá sa, že osudový konflikt medzi nevlastnými súrodencami je neodvratný.