Ponorme sa do maďarských raritných termálov

Či je leto či zima, horúco či chladno, do termálnych kúpeľov sa vždy radi ponoríme. Naši južní susedia majú bohatstvo, ktoré oceňujú nielen Slováci, ale aj návštevníci z celého sveta.

Ak sa vraj kdekoľvek v Maďarsku navŕta prameň, spod zeme vyrazí termálna, liečivá voda bohatá na soľ a minerálne látky.

Z 1300 registrovaných maďarských termálnych prameňov približne 300 slúži na kúpeľnú rekreáciu. V krajine takmer nenájdeme mesto či väčšiu obec bez termálneho kúpaliska.

Navyše hlavné mesto Budapešť, je jedinou metropolou sveta, ktorá sa pýši s viac ako stovkou činných termálnych prameňov.

Do maďarských kúpeľov s dvetisíc rokov starou tradíciou kúpeľníctva, s aquaparkami, bohatou ponukou programov chodíme radi, sú na vysokej úrovni a navyše do Maďarska to nemáme ďaleko a seniori zo Slovenska nad 65 rokov cestujú do Maďarska zadarmo a MHD v Budapešti je tak isto bezplatná s platným občianskym preukazom alebo pasom.

Muži, ženy aj mix

Budapeštianske kúpele si držia istú tradíciu, ku ktorej patrí, že muži a ženy sa kúpu oddelene. Je to prežitok minulosti, hoci najmodernejšie kúpele už nechávajú vstup bez obmedzení pohlavia.

V najstarších a najväčších Széchenyi kúpeľoch sa kúpu muži aj ženy spoločne, ale napríklad Rudas má stále zavedené dni, keď je povolené kúpanie mužov, žien a pre odvážlivcov sú aj dni zmiešaných skupín.

Pre návštevu konkrétnych kúpeľov je preto dobré oboznámiť sa, aký majú deň a či je kúpanie spoločné. S partnerkou v jednom bazéne totiž nepochodíte vždy.

Pre niektorých návštevníkov kúpeľov je však segregácia stále žiaduca, keďže v kúpeľoch sa chodí prevažnú časť pobytu bez plaviek.

Storočné kúpele Széchenyi

Kúpele Széchenyi.

Najstaršie, najväčšie, skrátka naj kúpele, ktoré stavajú na svojom tradičnom historickom vyžarovaní. S osemnástimi bazénmi, v mestskom parku Városliget, sú otvorené celoročne od 6 – 22 hodiny.

Navštevujú ich nielen pacienti s bolesťami kĺbov, ale aj takí, ktorí chcú načerpať energiu a stretnúť sa so známymi.

Veľmi obľúbené sú večerné zľavnené dvojhodinové kúpania dokonca aj v zime, keď si sem návštevníci radi prídu do bazénu zahrať s priateľmi partičku šachu na zasneženej šachovnici.

Neobarokové prostredie je unikátom, kde sa budete cítiť skvostne, akoby ste prekročili nielen bránu do sveta vody, ale aj do inej dimenzie.

Tradičný ráz si však vypýtal daň v podobe menej moderných šatní, či skriniek na prezlečenie. Na druhej strane 18 bazénov necháva dostatok priestoru, aj keď je plno. Sauna, masáže, všetko, čo hrdlo ráči, si tu môžete dopriať naplno.

Gellért – kúpele, ktorým vládne secesný duch

Kúpele Gellért.

Kúpele, ktorým vládne secesný duch. Výhodou budapeštianskych kúpeľov v tradičnom štýle je ich noblesa. Majú len trinásť bazénov, ale osviežiť sa sem dá prísť už o šiestej hodine ráno.

Komplex obsahuje aj saunový svet. Bazény napustené liečivou vodou obsahujú vápnik, horčík, lúhy, chloridy, sírany aj fluoridy. Sú doslova na predpis všetkým ľuďom s problematickým pohybovým aparátom, zápalmi kĺbov aj chronickými bolesťami chrbtice.

Rudas. Ich autorom je paša Sokoli Mustafa

V kúpeloch Rudas sa striktne dodržiava oddelené kúpenie žien a mužov.

Ich autorom je paša Sokoli Mustafa a písal sa rok 1572, keď ich otvorili. Dnes sú skutočným pokladom s veľkými „sálami“ tureckého štýlu. Platí tu delenie na vstupy pre mužov a ženy.

Kúpele sú otvorené od skorého rána do neskorých nočných hodín, využiť sa dá aj víkendové nočné kúpanie.

Pokladom je najmä saunový svet, ale rovnako aj sedem bazénov s vodou medzi 16 až 42 stupňami Celzia. Kúpele majú ešte jednu zvláštnosť, v roku 1988 sa objavili vo filme Červená horúčka s Arnoldom Schwarzeneggerom.

Lukács – pre tých, ktorých trápi žlčník

Je to klasický liečebný dom s piatimi bazénmi. Zaujímavosťou je bazén pre ženy, pre mužov a bazén fancy, pre tých, ktorí sa neboja zmiešaného kolektívu. Stačí si vybrať a môžete sa kúpať vo vode od 22 do 33 ° Celzia.

Parný kúpeľ a sauny sú už, samozrejme, štandardom. Kedysi práve tieto kúpele patrili k najobľúbenejším, veď ich história siaha až do roku 1894, keď boli aj najväčšími kúpeľmi v meste.

Dýchajú nostalgiou a relax tu nájde každý, liečbu najmä tí, ktorí majú má problémy so žlčníkom, trávením a obličkami.

Király – najmenšie kúpele

Kolekciu historických kúpeľov uzatvárajú najmenšie kúpele Király so štvoricou bazénov a saunou pre dvoch. Sú viac historickým skvostom, pripomínajú časy tureckej okupácie a pôvodnej architektúry. Dokonca aj mnohé zo stien nesú ešte pôvodné reliéfy zo šestnásteho storočia. Ide o unikát, ktorý sa oplatí vidieť aj ako múzeum.

V lete

Kúpalisko Palatinus na Margitinom ostrov.

V letnom období sa ponuka kúpeľov rozšíri o liečebné kúpele a kúpaliská, ktoré majú iba vonkajšie bazény. Jedným z najobľúbenejších je kúpalisko Palatinus na Margitinom ostrove, ale mnohí navštevujú, najmä kvôli parku s obrovskými starými stromami, starobudínske Rímske kúpele.

Niečo pre fanjšmekrov

Historické kúpele ponúkajú skĺbenie relaxu a tradície. No často je potrebné prižmúriť oči nad komfortom prezliekarní či priestorov, ktoré sa nedali prispôsobiť najmodernejším trendom.

Pre milovníkov luxusu Budapešť ponúka aj moderné kúpeľné centrá priamo v hoteloch. Jedným z nich je Four Seasons Gresham Palace.

Budova je jednou z najkrajších secesných pamiatok a kúpele s wellness sa nachádzajú na najvyššom poschodí. Päťhviezdičkový hotel ponúka najluxusnejší štýl budapeštianskych kúpeľov. Noblesné šatne, exkluzívna starostlivosť, vstup približne desaťkrát drahší ako do klasických liečebných centier. Na druhej strane cítiť sa rozmaznávaný ako rímsky cisár nie je lahôdka na každý deň.

Danubius Health Spa Margitsziget na Margarétinom ostrove.

Zaujímavým tipom pre náročných je aj Danubius Health Spa Margitsziget na Margarétinom ostrove. Ide o jeden z prvých kúpeľných hotelov v oblasti a dodnes si drží vysoký štandard.

Hoci už takmer žiadny budapeštiansky hotel nie je bez wellness centra, Health Spa Margitsziget ponúka vo vysokom štandarde od soľnej jaskyne, cez procedúry, viacero bazénov, po masáže a telesný oddych pre každého.

Kedysi to boli Kúpele Hungaria. Dnes hotel Continental

V minulosti vychýrené verejné Kúpele Hungaria v Budapešti boli prebudované na hotel Continental. Budova secesných kúpeľov postavená v roku 1910 bola po rekonštrukcii v rokoch 2008-2010 vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku.

V 20. rokoch minulého storočia sa tu konali aj divadelné predstavenia a neskôr tu sídlilo mestské Varieté. Až do roku 1970 hotel Continental využíval aj niektoré bývalé časti kúpeľov.

Hotel Continental.

Chátrajúcu budovu zachránili pamiatkari, keď ju vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku. V roku 2008 sieť hotelov Zara budovu zbúrala a na jej mieste postavili nový hotel. Zachovaná zostala predná secesná fasáda a vnútorné arkády pri vstupe a v aule hotela boli zrekonštruované podľa pôvodných projektov.

Svoje brány otvoril zrekonštruovaný štvorhviezdičkový hotel Continental siete Zara v roku 2010 v štýle secesie, art deca a moderného dizajnu s krásnym jedinečným architektonickým štýlom.

Hotel Continental. Zaujímavosťou je bazén na streche, ako pripomienka niekdajších kúpeľov.

S wellnessom, maďarskou reštauráciou Araz, umiestnený neďaleko historickej židovskej štvrti, je skvostom medzi historickými hotelmi a obľúbený u hostí. V roku 2018 získal najvyššie ocenenie WORLD TRAVEL AWARDS.

Zaujímavosťou je bazén na streche hotela, ako pripomienka niekdajších kúpeľov, s príjemným posedením a možnosťou pozorovať v noci hviezdnu oblohu a cez deň Budapešť z výšky.

Výhľad na Budapešť zo strechy hotela Continental.