Máte skúsenosti s Priessnitzovými obkladmi?

Napíšte nám, či máte skúsenosti s Priessnitzovými obkladmi a my vás zaradíme do žrebovania o pobyt v Priessnitzových liečebných kúpeľoch.

Každý, kto nám pošle svoju krátku spomienku, skúsenosť, či postreh súvisiaci s Priessnitzovými obkladmi bude zaradený do žrebovania o pobyt v kúpeľoch Priessnitz a ďalšie 3 ceny, ktoré venujú Priessnitzové liečebné kúpele.

Odporučil vám lekár niekedy Priessnitzové obklady?

Ako sa správne robia?

Pomohli vám niekedy?

V minulosti ich vraj pomerne často robili rodičia malých detí pri akútnych alebo chronických zápaloch nosa, pažerácha, nosových dutín, či pri angínach. Robili ste tak aj vy?

Napíste nám na adresu: vivasenior@vivasenior.sk alebo do diskusie pod článkom.

Zaujímavosti o lekárovi Vincentovi Priessnitzovi sa dočítate aj v našej súťaži o pobyt v Priessnitzových liečebných kúpeľoch.

Ďakujeme, vaše skúsenosti a postrehy určite pomôžu aj iným.

Vaša redakcia

5 thoughts on “Máte skúsenosti s Priessnitzovými obkladmi?”

 1. Od starých rodičov ani rodičov som sa nič nedozvedel, pretože už nás dávno opustili, ale život má k učinkom tejto liečby nepriamo priviedol. Naše deti trpeli laryngitídou (našťastie z nej už vyrástli) a prvou pomocou na „somársky kašeľ“ bol zvlhčený vzduch a studené obklady na krk, ktoré sme pevezovali suchým šálom a nasledoval často smer nemocnica, pretože dýchacie problémy vyvolávali v nás strach. A vtedy som ani nevedel, že vlasne pomáhali Priessnitzové obklady.

  S vodoliečbou sa stretávam teraz častejšie, keďže mám problémy s pohybovým ústrojenstvom (krížová časť chrbtice) i s látkovou výmenou (k dne sa pridružila aj cukrovka).

  Prechádzky krásnou prírodou na čerstvom vzduchu v spojitosti s vodoliečbou by mi určite pomohli, veď ponorné kúpene na dolné končatiny by určite zlepšili ich citlivosť.

  P.S. Metódy „Vodného doktora“ sú nehmotným kultúrnym dedičstvom a kúpeľníctvo v Čechách má zelenú. Na zaplakanie mi je zo stavu niektorých kúpeľov na Slovensku – zdevastovaná a zlikvidovaná Korytnica s bohatými minerálnymi liečivými prameňmi; Brusno či Sliač v úpadku…ešteže sa toho Dr. Priessnitz nedožil!

 2. Dobrý deň,
  o Priessnitzových liečebných kúpeľoch som niekedy dávno počula od starej mamy, že si tam jej známi chodili liečiť problémy so srdcom ešte počas prvej Československej republiky.

 3. Pamätám si, že keď som bola malá, moja mama mi prikladala „priznicove obklady“ na modriny. Bola som totiž neposedné decko, vždy samá odrenina a modrina a mama bola presvedčená, že modriny sú nebezpečné, môže z nich vzniknúť rakovina a treba ich čo najskôr odstrániť.
  Obklady som nemala rada, chladilo to, ale modriny naozaj mizli rýchlejšie.

  Najskôr priložila studený mokrý uterák, naň igelit a navrch suchý uterák. Dávala mi to zväčša na noc, obklad bolo treba mať aspoň dve hodiny.
  Zuzana

 4. Dobrý deň,
  podľa mojej starej mamy som aj ja praktizovala tieto zábaly mojim deťom (syn mal ako malý laryngitídu), momentálne má 35 rokov a ochorenie už dávno pominulo.

  Je dobré sa navrátiť k starým a osvedčeným metódam liečby a využívať prírodne spôsoby, miesto veľkého množstva medikamentóznej liečbe.

  Naše staré mamy využívali práve metódu lekára Priessnitza – obklad. Je to studený obklad na krk pri angíne, laryngitíde. Prípadne aj obklad na kolená pri reume. bavlnený obrúsok namočený do studenej vody (nie ľadovej), ktorý sa prikladá napr. na krk a obaliť igelitovým pásikom zo sáčku a celé to obviazať suchým ručníkom alebo bavlneným obrúskom. Obklad nechávame okolo 3 hodín a potom znova opakovať cca 3 hodinách obklad znova. Staré mamy často praktizovali tieto obklady miesto antibiotík. Boli účinné.

  1. Som ďalšia Zuzka,ktorá má na Priznicové obklady dobré spomienky. Ako decko a neskôr dospievajúca ma veľmi často bolievala hlava, moja mama to riešila mokrými obkladmi,nedám na ne dopustiť!!!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.