Máme radosť zo života, ale niečo aj ľutujeme

Teraz v čase svetovej pandémie sa často, najmä my starší, zamýšľame na životom a cítime ako rýchlo plynie, Čím sme starší, tým si to uvedomujeme viac.

Viete, čo je v živote najdôležitejšie?

Urobili sme malú anketu medzi našimi čitateľmi a priateľmi seniormi a pýtali sme sa, čo je v živote najdôležitejšie. Na čo netreba v mladosti zabúdať, čo je potrebné uprednostňovať a naopak, na čo je lepšie zabudnúť a z čoho si zobrať ponaučenie. Tiež nás zaujímalo, či niečo ľutujú a čo na svojom živote naopak milovali a stále milujú.

Najviac zhodných odpovedí sme dostali na otázku o živote. Pre našich opýtaných je najdôležitejšie zdravie, zdravá rodina, dobré a dlhodobé vzťahy s priateľmi a väčšina uviedla, že najväčšiu radosť mali z narodenia dieťaťa a vnúčat.

Vzdelanie

Oľga, lekárka, (zomrela vlani ako 95-ročná) zdôrazňovala, že pre ňu bolo veľmi dôležité vzdelanie. Tvrdila, že je potrebné učiť sa, či už máte deväť alebo deväťdesiat rokov a precvičovať nielen údy, ale aj mozog. Ešte vlani v tomto úctyhodnom veku navštevovala hodiny nemeckého jazyka a univerzitu tretieho veku. Zdôraznila, že stále vyhľadávanie nových poznatkov a skúseností jej pomáhali obohatiť si život a udržať si pocit mladosti aj v čase, keď jej tiahlo na stovku.

Čas strávený so svojimi deťmi

Podľa psychológov seniori často spomínajú na časy, keď boli ich deti malé a žili doma. Tieto chvíle opísali ako najkrajšie momenty, aké kedy v živote mali. Súhlasili síce aj s tým, že išlo o najhektickejšiu etapu ich života, ale zároveň uviedli, že niet pochýb o tom, že tieto dni boli zároveň aj tie najšťastnejšie.

Pocit užitočnosti a radosť zo života

Leo, 83-ročný architekt, je večný optimista a tvrdí, že je hrdý na seba a na to, čo v živote dokázal. Je stále užitočný, stále projektuje, opatruje vnúčatá a za dôležité považuje mať dobré vzťahy v rodine, mať okolo seba dobrých ľudí a ešte si užívať život pri stretnutiach s priateľmi, na príjemnej spoločnej večeri v kruhu blízkych alebo na nenáročnom výlete.

Takýto postoj seniorov potvrdili v minulosti viaceré štúdie. Tiež sa v nich uvádza, že ľudia sa cítia šťastnejší, keď urobia niečo veľkorysé. A práve tieto skutky potom hrejú aj v starobe.

Pokojné pracovné tempo a mať čas

Ženy, v domácnosti, večné mamy a láskavé babičky považujú za jeden z najviac oceňovaných vecí fakt, že si našli čas na svojich blízkych a príliš sa nehnali za kariérou. 70-ročná Zita tvrdí, že kľúčom k šťastiu je nájsť niečo, čo upokojí váš život a zabudnete na krivdy. Najväčšou lekciou je brať život uvoľneným spôsobom, nie príliš sa ponáhľať a netrápiť sa kvôli zbytočnostiam.

A čo ľutujú?

Čo v živote človek ľutuje, je niekedy príliš intímna sféra. Keď sme sa pýtali viacerých seniorov na to, čo ľutujú, očakávali sme, že niektorí budú ľutovať to, že nedosiahli lepšie výsledky v profesionálnej oblasti. Matka jedného syna, 68-ročná Viera nám povedala, že najviac ľutuje, že mala len jedno dieťa. Keď som však túto otázku položila staršiemu pánovi, prekvapil ma. Povedal totiž, že v živote ľutuje iba to, že si neužíval života a viac nemiloval.

Nedostatočná starostlivosť o kondíciu

Viacerí dnešní dôchodcovia uviedli, že ich mrzí, že sa v mladosti nedostatočne venovali svojej kondícii a nemali možnosť zdravo sa stravovať. Deväťdesiatročný Juraj uviedol, že ak by mohol vrátiť čas, tak by v mladosti viac čítal, premýšľal a pravidelne si doprial cvičenie a dlhú chôdzu. A taktiež by určite menej jedol. Dnes sa stará oveľa viac o svoju kondíciu, zdravšie sa stravuje a neodporúča chodiť často so všetkým k lekárovi.

Ako je to s financiami?

Dušan (79) radí mladším, aby mysleli na starobu už vo veľmi mladom veku. Treba myslieť na starobu a šetriť na dôchodok hneď, ako sa vám ustáli príjem, pretože keď zostarneme, nemusíme sa báť nedostatku.

65-ročná Zuzana však zdôraznila, že v mladosti nemala z čoho šetriť, preto sa naučila hospodáriť s málom.

Milí čitatelia,
máte podobné názory a poznatky? Budeme radi, ak nám napíšete a podelíte sa s nami o vašich životných skúsenostiach. Najkrajšie listy odmeníme a uverejníme. Vaša redakcia.

Zdroj foto: pixabay.com

One thought on “Máme radosť zo života, ale niečo aj ľutujeme”

  1. Najdôležitejšia je zdravie a človek musí mať aj kus šťastia, lebo kedˇho nemám, tak sa mi stane úraz. V mojom živote ľutujem hádam len to, že som sa nedostala na vysokú školu a diaľkove som si ju už neurobila.Ale dopriala som si ju v dôchodku , mám 4 diplomy, vlastne osvedčenia o absolvovaní na Univerzite 3.veku. Akurát mi je niekedy smutno, že nám nebolo dopriate spolu zostarnúť a som na „staré kolená“sama.., ale nie som osamotená. Mám 2 úžasné dcéry, ktoré mi dali úžasné vnúčatá, ktoré si veľmi užívam, keď sa dá, čo teraz veľmi nejde, tak si ich brávam na víkendy, lebo babku ešte potrebujú. Som šťastná, že mám takú rodinu. A nesmiem zabudnúť ani na zaťov. Keby nebolo nejakých boľačiek som šťastná a mám radosť zo života.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.