České Švajčiarsko je prírodný unikát

Hoci väčšina turistov cestuje do Čiech za historickými pamiatkami a kultúrou, krajina ponúka aj jedinečné prírodné bohatstvo. Medzi najväčšie prírodné lákadlá patrí aj územie, ktoré sa nie náhodou nazýva České Švajčiarsko.

V severozápadnom cípe Českej republiky sa na ploche 79 km² rozprestiera Národný park České Švajčiarsko, ktorý spolu so susedným Národným parkom Saské Švajčiarsko predstavuje oblasť pieskovcov, ktorá svojou rozsiahlosťou a zároveň minimálnym osídlením nemá v Európe obdobu.

Za národný park bolo toto úchvatné skalnaté územie vyhlásené v roku 2000. Na druhej strane hraníc v Nemecku takisto vznikol národný park Saské Švajčiarsko a tieto dve územia sa marketingovo vzájomne podporujú.

Kedysi tu bolo more

Edmundova tiesňava, štátom chránená už od roku 1933. Zdroj: wikipedia

A ako toto zaujímavé prírodné územie s jedinečnou faunou a flórou vzniklo? Pred viac ako 90 miliónmi rokov sa tu rozprestieralo plytké more, na ktorého dne sa začala tvoriť vrstva piesčitých usadenín.

Keď more ustúpilo, zanechalo po sebe pieskovcovú dosku, ktorú dodnes pretvára vietor, dážď a mráz. Zrodil sa tak podivuhodný pieskovcový svet plný skalných veží, mostov, roklín a tiesňav.

Charakter krajiny dotvárajú aj zalesnené vrcholy sopečného pôvodu, z ktorých najvýraznejší je Růžovský vrch, dominanta južnej časti národného parku.

České Švajčiarsko však netvoria iba nehybné skaly. Rozľahlé lesy ukrývajú najrozmanitejšie druhy živočíchov a rastlín, a tak možno pri svojich cestách po tomto kraji zahliadnete v lese rysa ostrovida, nad hlavou vám zakrúži sokol sťahovavý, alebo v blízkosti vodných tokov zbadáte stopy vydry riečnej.

V posledných niekoľkých rokoch sa v tunajšej riečke Kamenici objavujú lososy, ktoré sem boli vysadené v roku 1999.

Názov mu dal švajčiarsky romantický maliar

Začiatky turistického záujmu o toto územie sa datujú už do druhej polovice 18. storočia, kedy tunajší kraj očaril švajčiarskeho romantického maliara a získal svoj názov České Švajčiarsko. Vtedajší majitelia panstva (Kinskí a Clary-Aldringenovci) začali systematicky sprístupňovať turisticky atraktívne lokality, takže sa České Švajčiarsko od druhej polovice 19. storočia stalo vyhľadávaným cieľom rozvíjajúcej sa turistiky.

Najatraktívnejšími miestami národného parku, teda okolím Hřenska a Jetřichovickými stenami, prechádzajú dva obľúbené turistické chodníky. Cyklisti môžu spoznávať krásy Českého Švajčiarska pri jazde po cyklotrasách, pre milovníkov jazdy na koni sú tu vyznačené konské chodníky.

Naobľúbenejšie trasy

Najznámejším z turistických cieľov je Národná prírodná pamiatka Pravčická brána, najväčšia pieskovcová skalná brána v Európe.

Riečka Kamenica. Zdroj: wikipedia

Veľkému záujmu turistov sa tešia tiež tiesňavy riečky Kamenice, kde je už od 19. storočia prevádzkovaná jazda na pramiciach.

Pre tých, ktorí túžia uvidieť České Švajčiarsko z vtáčej perspektívy a neboja sa náročnejšieho výstupu, sa ponúka niekoľko možností. Krásne výhľady do krajiny a zvlášť aj úžasné západy slnka sa naskytnú zo skalných vyhliadok Máriina skala, Rudolfov kameň a Viléminína stena blízko obce Jetřichovice.

Rovnako stojí za to vystúpiť na rozhľadňu na Vlčí hoře blízko Krásne Lípy. Odmenou je panoramatický výhľad ako na Národný park České Švajčiarsko, tak aj na Lužické hory a pri dobrom počasí je možné uvidieť aj vrcholky Českého stredohoria.

Od mája do septembra je rozhľadňa otvorená okrem pondelka denne, v ostatných mesiacoch len cez víkendy.

Úchvatný pohľad sa ponúka aj z Loupežnického hradu Šaunštejn blízko Vysoké Lípy. Šaunštejn je jedným zo šiestich tzv. skalných hradov na území národného parku, ktoré boli vytvorené na pieskovcových skalách počas stredoveku.

Za návštevu stojí aj Falkenštejn u obce Jetřichovice či Kyjovský a Brtnický hrádok v severnej časti národného parku.

Medzi ďalšie zaujímavé pamiatky Českého Švajčiarska, pripomínajúce dávne príbehy tunajších obyvateľov, patria božie muky, skalné kaplnky, kostolné chodníčky a kamenné kríže, ktorých je v tomto kraji veľké množstvo.

Bližšie informácie o turistických možnostiach v Českom Švajčiarsku ochotne poskytuje turistické informačné stredisko v Krásné Lípě, ktoré prevádzkuje spoločnosť České Švýcarsko (www.ceskesvycarsko.cz).

Zdroj fotografií: wikipedia