Alergikom je toto leto naklonené

Tohtoročné leto s premenlivým počasím a daždivými dňami je k alergikom milosrdné. Počas suchých a horúcich dní trpia viac.

Podľa posledných štatistík Európskej akadémie pre alergiu a klinickú imunológiu (EAACI) trpí alergickou nádchou až 150 miliónov Európanov. Najčastejšie ich trápi peľ a roztoče domáceho prachu. Odhaduje sa, že do roku 2025 bude mať niektorú formu alergie väčšia polovica obyvateľov nášho kontinentu, niektoré scenáre sú ešte pesimistickejšie.

Čo s tým? EAACI zdôrazňuje, že ak by sa pacienti primerane liečili dostupnou efektívnou liečbou, pomohlo by to ušetriť až 142 miliárd eur z verejných nákladov na zdravotníctvo.

Podľa profesora PhDr. Róbert Babeľa, PhD., autora štúdie o priamych a nepriamych nákladoch, ktoré súvisia s alergiou a astmou je dôležitá adekvátna terapia vrátane cielenej imunoterapie. „Napríklad po trojročnej liečbe alergénovou imunoterapiou hovoríme až o viac ako 40-percentnej úspore nákladov,“ hovorí profesor Babeľa.

Zdroj: pixabay.com

Liečba je základ 

Zdravý životný štýl, menej stresu a pohyb síce pomáhajú pri potláčaní prejavov alergie, niekedy to však nestačí. Pacient tak má na výber z dvoch možností – buď brať antihistaminiká a lokálne prípravky alebo sa nastaviť na alergénovú imunoterapiu. Hoci táto liečba nie je novinkou, nie všetci o nej vedia. Jednoducho vysvetlené, je to liečba alergénom, ktorý robí pacientovi problémy. Jej cieľom je, aby nemusel brať lieky a nemal počas sezóny ťažkosti. Môže spočívať napríklad v troch injekciách do ramena počas zimy.

Alergénovú imunoterapiu odporúča imunoalergologička MUDr. Veronika Pružincová, PhD. tým pacientom, ktorí majú jasne definovaný príčinný alergén a počas jeho sezóny majú ťažkosti.

„Zároveň nesmú mať chronické ochorenia. Táto liečba je tiež kontraindikovaná pri niektorých liekoch,“ dodáva Pružincová. Štandardne sa odporúča v terapii pokračovať tri roky a ak je to možné, predlžuje sa. Čím dlhšie sa alergénová imunoterapia podáva, tým je štatisticky dlhšia jej účinnosť, aj keď je to u každého alergika individuálne.

„Treba si uvedomiť, že účinok imunoterapie nemusí byť celoživotný. Ak sa opäť vrátia príznaky a pacient v minulosti dobre reagoval na liečbu, zopakujeme ju,“ vysvetľuje imunoalergologička.

Neliečený pacient si môže poškodiť zdravie

Ignorovať alergiu sa nevypláca, neliečený pacient si totiž môže poškodiť zdravie. Alergia je zápal a ak je zápal chronický, podmieňuje zmeny v tele, napríklad prestavbu slizníc. Ďalšie ťažkosti závisia od toho, o akú alergiu ide a kde sa prejavuje.

„Väčšina pacientov pristupuje k alergénovej imunoterapii pozitívne. I keď je niekedy doba podávania liečiv dlhšia, ako trvanie príznakov, je to najlepšia liečba z hľadiska vplyvu na stav pacienta a dlhodobého efektu,“ hovorí z praxe Veronika Pružincová. Ak sú príznaky ľahšie, pacienti zvyknú počkať na priebeh alergie počas ďalších sezón.

Už počas liečby imunoterapiou by sa malo alergikovi polepšiť, príznaky by mali byť zmiernené a postupne mu môže lekár vysadzovať dovtedajšiu liečbu. Po minimálne troch rokoch je možné ukončiť aj samotnú alergénovú imunoterapiu. Tí šťastnejší môžu mať od alergie pokoj aj na desať rokov, je to však veľmi individuálne. Liečbu čiastočne hradí zdravotná poisťovňa. Imunoterapiu možno podávať vo forme injekcií alebo tabletiek pod jazyk.

Alergénová imunoterapia môže ušetriť milióny eur, napriek tomu ju Slováci nevyužívajú. Neliečená alergia pritom ročne pripraví slovenskú ekonomiku o stovky miliónov eur. Hoci je na Slovensku alergénová imunoterapia dostupná, lieči sa ňou približne len 10 % pacientov. Pomôcť by okrem zvyšovania povedomia u pacientov mohla podľa hlavného odborníka Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Petra Pružinca aj zmena kritérií hodnotenia lekárov. Postoj  by mali zmeniť aj zdravotné poisťovne, ktoré považujú alergenovú imunoterapiu za príliš drahú, hoci v konečnom dôsledku prináša väčší efekt, ako iba symptomatická liečba, ktorá je zameraná na potláčanie príznakov.

V prípade alergénovej imunoterapie ide o liečbu, pri ktorej je alergikovi v nízkych dávkach podávaný alergén, na ktorý je alergický. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu na tento alergén nereagovať.

Kedy sa objednať k odborníkovi

Je vhodné objednať sa k odborníkovi počas sezóny „vášho“ alergénu? Podľa odborníčky nie je dôvod čakať na špeciálne obdobie. Lekár pacienta vyšetrí, urobí mu kožné testy vo vhodnom čase, prípadne sa doplní odber krvi.

„Liečbu na zníženie alergických reakcií organizmu na pele stromov začíname na jeseň, pele tráv na prelome roka, burín okolo marca. Niektoré je možné liečiť aj mimo tohto obdobia, roztoče celoročne,“ vymenúva Veronika Pružincová. Keď má pacient ťažkosti a praktický lekár alebo iný odborník posúdi, že sú alergického pôvodu, treba sa objednať ihneď, aby sa riešili. Plán ďalšej liečby sa spraví pri vyšetrení.

autor: red.